Bugun...HAYATI VE DOĞAYI KORUMA PLATFORMU ELBİSTAN İÇİN ANKARA'DAYDI.
Tarih: 06-12-2017 08:24:25 Güncelleme: 06-12-2017 08:44:25 + -facebook-paylas
Tarih: 06-12-2017 08:24

HAYATI VE DOĞAYI KORUMA PLATFORMU ELBİSTAN İÇİN ANKARA'DAYDI.

 

 

 

ELBİSTAN HAYATI VE DOĞAYI KORUMA PLATFORMU ÜYESİ İBRAHİM YALÇIN TERMİK SANTRALLERİ ÇED RAPORU TOPLANTISINDA KUNUŞTU.

 

 

 

05.12.2017 Salı günü Çevre ve şehircilik bakanlığında DİLER A.Ş tarafından Elbistan/Akbayır köyü yöresine yapımı düşünülen termik santral için dört yıl önce görüşülerek eksik bulunan ve iade edilen ÇED raporu yeni sunumuyla tekrar görüşüldü. Elbistanlılar adına Ankara’da bakanlığın tertip ettiği toplantıya katılan platform üyelerinden İbrahim Yalçın gazetemize şu açıklamalarda bulundu:

 

"Daha önce eksiklikler nedeni ile askıya alınan ÇED raporu 05.12.2017 tarihinde saat 10 da Çevre ve Şehircilik bakanlığı inceleme ve değerlendirme kurulu tarafından toplanılarak görüşmeye açıldı. Hayatı ve Doğayı Korum Platformu adına bendenize kurum görüşlerinden önce, taşeron firmanın ÇED eksiklikleri ile ilgili sunumundan sonra söz hakkı verildi. Sözlü olarak gerçekleşen konuşmamda bakanlık yetkililerine genel hatlarıyla şunları söyledim."

 

-"Mevcut 2 adet santralın Elbistan’a yeterince ölümcül tahribatlar yaptığını yenilerinin yapılması halinde Elbistan, ın tamamen yok olacağını.

 

-Santrallerin Elbistan’da tarımı bitirdiğini,

 

-Su kaynaklarını tükettiğini,

 

-Elbistan ve bölgenin havasını kirlettiğini,-Hastalıkları özelliklede kanser vakalarını artırdığını, sözlü açıklamalarımdan sonra yazılı olarak da şu hususlarda açıklayıcı bilgiler sundum.

 

-Etrafı dağlarla çevrili olan Elbistan’da hava sirkülasyonu yok denecek kadar azdır,bu yüzden santrallerin tüm atıkları şehir merkezinde toplanmaktadır.

 

-Şehir suyu ve Elbistan’ın kalbi Ceyhan nehri kurumak ezeredir.

 

Termik santraller ve şeker fabrikasının atıkları şehri yaşanmaz hale getirmiştir.

 

-Bütün bunlar görmezden gelinerek, Elbistan'ın herhangi bir yerine yeni bir termik santralinin yapılması 140 bin nüfuslu, Türkiye’nin dördüncü büyük ovasının yok edilmesi anlamına gelecektir.

 

-Bu gün burada bulunan bu heyetim nihai kararı verirken yeniden vicdanlarının sesini dinlemeleri ve çıplak gerçekleri görerek karar vermeleri gerekmektedir.

 

Bütün bu uyarılarımızın dikkate alınmaması durumunda PLATFORM olarak, Anayasa ve yasalardan doğan tüm haklarımızı kullanacağınızı belirterek bu konuda çok ciddi ve samimi olacağımızı söyledim..." dedi.

 

 

 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YUKARI